Değerli okuyucular ve köpek sahipleri,

Pozitif pekiştirme üzerine kurulu, pozitif köpek eğitimini tanıtmaya çalıştığım bu sitenin amacı Türkiye'de fazla bilinmeyen bu metodu köpek sahiplerine ve ilgilenenlere duyurmak, yabancıdil sorunu nedeniyle kaynak bulamayanlara yardımcı olabilmektir.

Pozitif köpek eğitimi, köpeğe zorlamadan verilen ve üzerinde hiçbir fiziksel etki bırakmayan eğitim metodu olması nedeniyle Dünyada bütün hayvan hakları savunucuları, hayvan haklarına duyarlı köpek eğitimcileri, köpek sahipleri, veteriner hekimler tarafından desteklenmekte ve yaygınlaşması için çalışılmaktadır.

Bu sisteme karşı çıkanlar ilk önce klasik yöntemlerle eğitimde neden bazı ülkelerin boğma ve türevi tasmaları yasakladığını düşünmelidirler. Daha sonra düşünmeleri geren ise klasik sistemde zorlamayla öğrenen köpeğinmi yoksa pozitif sistemde kendi isteği ile eğitme katılan köpeğinmi kendilerine daha bağlanacağı ve köpeklerine bir zorlamada bulunmadıkları, canlarını yakmadıkları için vicdanlarının daha rahat olacağıdır.

Köpek alacak kişilere ve köpek sahiplerine önerim köpeklerinin her türlü ihtiyaçları için bilgi sahibi olmaları ve bunu yaparkende tek bir kaynağa bağlı kalmamalarıdır. Eğitim içinde aynı davranışta bulunmaları, tek bir eğitimciye bağlı kalmamaları, internet kaynaklarını ve yurtdışından getirtecekleri kitapları, videoları kullanmaları, en önce kendilerini eğitmeleri, çok sevdikleri köpeklerine karşı yapacakları en büyük iyilik olacaktır.

İlerleyen zamanlarda Türkiye'de pozitif köpek eğitimi rağbet görebilir, prim yapmaya başlayabilir, bazı eğitimcilerde bu metodu uyguladıklarını söyleyebilirler. Köpek sahipleri, eğitimcilerinin pozitif pekiştirme ile eğitim yaptıklarından emin olmalıdırlar. "Köpeği en iyi sahibi eğitir, eğitimci köpek sahibini eğitir" ilkesi bugün pozitif eğitim ile berarber yaygınlaşmakta ve kabul görmektedir.

Pozitif eğitimi öğrenmek isteyenler bu siteye bağımlı kalmamalıdırlar. Bu site de sizlere vereceğim kısıtlı bilgilerdir. Mutlaka kendinizi eğitmek için çeşitli kaynaklardan okuyun, araştırın. Fakat bunu yaparken de güvenilir kaynakları bulmak gerektiğini unutmamalısınız. İnternente yayınlanan ve kitaplarda bulunan her bilginin doğru olmadığı bilinmelidir. Pozitif köpek eğitmini tam olarak öğrenemeyenler, uygulayamayanlar sistemi suçlamamalıdır, böyle kişilere bakarak da sistem suçlanmamalı, çalışmadığı iddia edilmemelidir. Pozitif köpek eğitminde sonuç alabilmek için doğrı olarak bilmek ve uygulayabilmek gereklidir.

Hemen bugün köpeğinizle olan ilişkinizi değiştirmek için karar alın ve pozitif eğitimi benimseyin. Köpeğinizin size verdiği tepkiyi görünce çok şaşıracaksınız ve bu sistemin geçerliliğine kendiniz şahit olacaksınız.

Bu site sayesinde pozitif eğitimi uygulayabilirseniz, etrafınızdaki köpek sahiplerine bunun geçerliliğini anlatabilirseniz bu site amacına ulaşmış olacaktır. Bana sormak istedikleriniz e-posta aracılığı ile gönderebilirsiniz.

Saygılarımla,

Sinan AKYIL

Ocak 2003

Değerli okuyucular ve köpek sahipleri,

Pozitif köpek sitesini ilk açtığım zaman pozitif köpek eğitimi Türkçe internet sitelerinde hiç telaffuz edilmiyor, genellikle de köpek eğitmenleri ve köpek sahipleri arasında da bilinmiyor, konuşulmuyordu. Pozitif köpek sitesini açtığımda ilerleyen zamanlarda Türkiye'de pozitif köpek eğitiminin rağbet görebileceğini, prim yapmaya başlayabileceğini ve bazı eğitimcilerinde bu metodu uyguladıklarını söyleyebileceğini belirtmiştim. Bu gün bütün bu öngörülerim doğru çıktı. Artık pozitif köpek eğitimi yapmadığını söyleyen eğitimci kalmamış durumdadır.

Köpek eğitmenleri pozitif köpek eğitimini bilmeseler, uygulamasalar dahi kendilerinin pozitif köpek eğitimi yaptığını söylemekdedirler. Çünkü “pozitif köpek eğitimi” sözü ve anlatılan uygulamalar köpeğini seven köpek sahibine çok çekici gelmekdedir. Bunun farkına varan köpek eğitmenleri internet sitelerinde, çeşitli yerlerdeki reklam ve ilanlarında ve karşılıklı görüşmelerde köpek sahiplerine pozitif köpek eğitmi yaptıklarını söylemekdedirler. Bütün bu söylemlere inanılmamalı köpek eğitmeninin köpeğe karşı davranışları izlenerek köpek sahibi tarafından eğitmenin pozitif eğitim yapıp yapmadığı belirlenmelidir.

Eğer yardım aldığınız köpek eğitmeni köpeğinize aşağıda belirttiğim şekilde davranıyorsa veya sizin köpeğinize böyle davranmanızı öneriyorsa o eğitmen pozitif köpek eğitimi yapmıyordur.

- Boğrma, dikenli ve elektrik şok tasmalar kullanıyorsa.
- Boğma ve dikenli olmayan tasmalarla dahi köpeğinizi çekip, itip, bastırarak bazı davranışları öğretmeye çalışıyorsa.
- Köpeğinize bağırıyorsa.
- Köpeğinizi ensesinden veya başka bir yerinden tutup sarsıyor, silkeliyor, kaldırıp sertce yere bırakıyorsa, yere bastırıp onu hareketsiz bırakıyor veya gücü yetmezse kendi vücudu ile üzerine abanıp köpeği harekettsiz bırakmaya çalışıyorsa.
- Köpeğiinizin üstüne veya suratına kolonya, zincir veya benzeri şeyler atarak onun istenmeyen davranışını durdurmaya çalışıyorsa.
- Köpeğinizin ağzını elleriyle tutarak, sıkarak onun hareketsiz kalmasını sağlamaya çalışıyorsa.
- Üzerine atlayan köpeğinize diziyle vurmaya, itmeye çalışıyorsa.

Köpeğinize bu şekilde davranan eğitmen ile çalışmanızı hemen kesmeniz köpeğinizin psikolojisi ve gelecek yaşamını sağlıklı devam ettirebilmesi için çok önemlidir.

Köpek eğitmeniniz size süslü ve içinde çeşitli bilgiler olan web siteleri sunabilir, eğittiği çeşitli köpekleri referans olarak gösterebilir, size de ağzı laf yapıyorsa ikna edici konuşmalar yapabilir. Eğer pozitif köpek eğitminin ne olduğunu bilmiyorsanız bütün bunlara inanabilir köpeğinizi bu kişilere emanet edebilirsiniz. Unutmayın ki internet çok fazla yanlış ve zararlı bilgiye ulaşılabilen bir kaynak durumundadır. Ayrıca bazı köpekler yukarıda belirttiğim davranışların uygulanmasını tolere edebilirler ve eğitilebilir ya da eğitime yakın sonuç alınabilinir. Eğitmenin size bu yollarla eğittiği köpekleri referans olarak göstermesi onun pozitif eğitim yaptığının veya iyi bir eğitmen olduğunun, sizi doğru yönlendireceğinin göstergesi ve garantisi değildir.

Eğitmeniniz size pozitif köpek eğitiminin sadece bir safsatadan ibaret olduğunu veya her köpeğin pozitif eğitim ile eğitilemeyeceğini veya köpeğinizin karakterinin pozitif eğitime uygun olmadığını ve yukarıda belirttiğim davranışların köpeğinize uygulanması gerektiğini söyleyebilecekdir. Bunları belirten eğitmen ile iletişiminizi derhal kesip doğru kaynak aramaya başlamanız köpeğiniz için yapacağınız en büyük iyiliklerden biri olacakdır.

Saygılarımla,

Sinan AKYIL

Mart 2009Sinan Akyıl 1960 İstanbul doğumludur. Otelcilik ve Turizm tahsili yapmış fakat bu sektörde çalışmamış dış ticaret ile ilgilenmiş, yaklaşık onbeş yılını yurtdışında geçirmiştir. Köpeklere olan ilgisinden dolayı ilk köpeğine 1970 yılında sahip olmuş ve hobi olarak köpeklerle uğraşmıştır. Av köpekleri ilgilendiği ırklar arasında ilk sırada gelir.  İngiltere'de bulunan Animal Care College den köpek psikolojisi eğitimi almıştır ve eğitimine devam etmektedir. Hazırladığı internet sitesi ile pozitif köpek eğitimini tanıtmaktadır. Pozitif köpek eğitimi ile ilgili Türkiye'de ilk çalışmaları yapanlardan birisidir. English cocker spaniel köpeği vardır.

- - -

Animal Care College (ACC) ile ilgili tarafıma bazı sorular gelmekdedir. Gerekli bilgi ACC'nin internet sitesinde olmasına rağmen ACC ile ilgili bilgi verme gereği duymakdayım.

ACC 1980 yılında İngiltere'de kurulmuş ve evcil hayvanlar ile ilgili çeşitli alanlarda eğitim veren bir kurumdur. ACC'nin vermiş olduğu bazı eğitimler ülkenin milli eğitim müfredatınca resmi olarak tanınmış (accredited), bazıları ise sadece kendi bünyesinde derecelendirmesine tabi olmuştur.

ACC'nin bazı kursları Open College Networks(OCNs) (http://www.nocn.org.uk/Homepage/) tarafından resmi olarak tanınmış (accredited) kurslardır.

Open College Networks (OCNs) ise İngiltere'de milli müfredat programını düzenleyen, geliştiren ve organize eden bir kurum olan Qualifications and Curriculum Authority (QCA) (http://www.qca.org.uk/) tarafından resmi olarak tanınmış (accredited) bir kurumdur.

ACC'nin köpek psikolojisi (Canine Psychology) kursu Open College Networks (OCNs) tarafından resmi olarak tanınmış (accredited) bir kursdur ve toplam 3 level ve 54 krediden oluşmaktadır. Bunlar level 1, 12 credits (Ref.no. 176058), level 2 , 12 credits(Ref.no. 176054) ve level 3, 30 credits(Ref.no. 175651) olarak belirlenmişlerdir. İngiltere'nin eğitim müfredatına göre de her level ve verdiği kredilerin çeşitli sistemlerde eşitliliği vardır. Örneğin Level 2 deki 4 kredi GCSE de geçmeye yeterli olması gibi. Ayrıca Level 1, 2, 3..... ve verdikleri kredilere göre bunları alanların ülke içinde ilgili alanlarda nerelerde, hangi sorumluluklarda çalışabilecekleri (National Vocational Qualifications (NVQs)) http://www.qca.org.uk/14-19/qualifications/index_nvqs.htm belirlenmiştir. Bütün bu derecelendirme ve sınıflandırmaların detaylarını yukarıda verilen linkler ve onların bağlantılı linklerinden inceleyerek bulmanız mümkündür.

ACC'nin verdiği eğitimler ülkemizde açık öğretim olarak bilinen uzaktan öğretim olarak verilmektedir. Uzaktan öğretimin avantajları olduğu gibi bazı dezavantajlarıda olabilmektedir. Öncelikle ders saatlerini öğrencinin kendi belirlemesi ve çalışma ortamını kendisinin hazırlaması nedeniyle çalışmalarına düzenli devam etmesini engelleyebilir.

İnternet üzerinden açık öğretim ile verilen eğitimler hakkında genelde "her parayı verene sertifka verilir, oturduğun yerden sorulan soruları kitaplardan, internetden cevaplarını bularak yazarsın" gibi sorular sorulmaktadır. ACC ve benzeri ve üstelik yukarıda linklerini verdiğim kurumlardan da akredite olmuş kursları bulunan kurumlar için bunları söylemek pek doğru olmaz. Bu tür kurumlardan alacağınız kurslar oldukça pahalıya gelmektedir. Tabi ki ne olduğu belirsiz parayla alabileceğiniz sertifikalarda olabilir.

ACC'nin kurslarında her ünitede bulunan konuya ait üzerinde çalışılması gereken soru, olay vs verilir. Bunlar ile ilgili ACC'nin önerdiği kitaplardan ve diğer kaynaklardan edilinen bilgiler altında istenilenler hazırlanır. Hiçbir zaman kitaplardan alınmış satırı satırına aynı bilgiler kabul edilmez. Sizin hazırlayacaklarınız için sadece bu kitap ve diğerleri kaynak olarak gösterilebilinir. Bütün çalışmanız sizin kendi deneyim ve gözlemlerinizin sonucuna dayanmalıdır. Zaten istenilneler de bu yöndedir soru cevap gibi bir eğitim yapılmamaktadır. Her level içinde bir özel çalışma yapmanız gerekmektedir. bunu yapabilmek içinde köpeklerle çalışıyor olmanız bir avantajdır.


ACC ve benzeri bir kurumdan eğitim almak ne yarar sağlar?
Yukarıda verdiğim linklerdeki kurumlardan akredite olan kurslar veren ACC ve benzeri kurumlar uzaktan öğretim ile ingilizce eğitim yapanlar içinde en doğru ve emin olanlarıdır. Bu kurslara katılmakla konu ile ilgili kendinizi geliştirme imkanı bulabileceğiniz gibi aynı zamanda kitap ve internet olarak çok fazla kaynağa ulaştığınızda hangisinin doğru olduğuna karar vermenize ve doğru bilgi kaynağını bulmanıza yardımcı olacaktır.
Bu kurslar kendi ülkelerinde sertifika verdikleri insanlara iş olanağı sağlasa da ülkemizde herhangi bir denkliği henüz bulunmamakdadır.

Köpek eğitimi, köpek üretimi, köpek pansiyonu, evcil hayvan mağazası, veteriner hekimleri ve köpekle ilgili bütün alanlarda çalışan herkes bu tür kurslardan çok büyük yararlar sağlarlar ve imkanları olduğu sürece de katılmaları kendilerinin gelişmesi ve yaptıkları işin kalitesinin artması bakımından faydalıdır.