Köpeğinizin profesyonel bir eğitimciden eğitim almasını istiyorsanız, eğitimcinizin boğma tasmalar kullanıp kullanmadığına bakın.

Boğma tasmalar kullanan eğitimcilerin köpeğinizi eğitmesine izin vermeyin.
APDT
Köpek eğitimcileri derneği
USA - UK


Pozitif köpek eğitiminde clicker kullanmak şart olmadığı gibi, sadece cliker kullanarak da pozitif köpek eğitimi yapılamaz.

Elektrik şoklu, boğma ve dikenli tasmalar insanlar üzerinde kullanılınca işkence, köpekler üzerinde kullanılınca eğitim denmektedir.
 

Pozitif köpek eğitimi

Pozitif köpek eğitimi, pozitif pekiştirme kullanılarak yapılan bir eğitimdir. Pozitif pekiştirme çok çeşitli olarak köpeğe sunulabilir, bunların en etkili yolu clicker kullanmaktır. Clicker pozitif köpek eğitiminde ikincil pekiştirici olarak kullanılan bir araçtır. Bu araç basit bir plastik kutu ve içindeki metal parçadan ibaret olmakta, metal üzerine basıldığında metalin eğilmesi ile klik sesi çıkarmaktadır. Bu sesi verdiği için clicker adını almıştır. Cliker köpeğinizi eğitecek sihirli bir araç değildir. Clicker pozitif pekiştirme ile eğitimde kullanılan ve belirli yöntemlerle köpeğe aktarılmadığı takdirde köpek için tamamen anlamsız bir click sesinden başka bir anlam ifade etmeyen bir eğitim aracıdır.

 
KÖPEĞİN HALKA AÇIK ALANLARDA, İNSANLARIN ARASINDA TASMASIZ DOLAŞTIRILMASI O KÖPEĞİN NE KADAR EĞİTİMLİ OLDUĞUNUN DEĞİL SAHİBİNİN NE KADAR BİLGİSİZ, BİLİNÇSİZ VE SAYGISIZ OLDUĞUNUN GÖSTERGESİDİR.

 

Köpeğinizin eğitimine başlamak için 6 aylık olmasını beklemeyin.
Enik 2 aylık olup anne ve kardeşlerinden ayrıldıktan sonra eğitimi başlamalıdır.
 
NE EĞİTİRKEN, NE DE BAŞKA BİR ZAMAN KÖPEĞİNİZE VURMAYIN, BAĞIRMAYIN, CEZA VERMEYİN.


GÜCÜNÜZÜ DEĞİL AKLINIZI KULLANARAK EĞİTİNİZ.


Köpek eğitmenleri pozitif köpek eğitimini bilmeseler, uygulamasalar dahi kendilerinin pozitif köpek eğitimi yaptığını söylemekdedirler. Çünkü “pozitif köpek eğitimi” sözü ve anlatılan uygulamalar köpeğini seven köpek sahibine çok çekici gelmekdedir. Bunun farkına varan köpek eğitmenleri internet sitelerinde, çeşitli yerlerdeki reklam ve ilanlarında ve karşılıklı görüşmelerde köpek sahiplerine pozitif köpek eğitmi yaptıklarını söylemekdedirler. Bütün bu söylemlere inanılmamalı köpek eğitmeninin köpeğe karşı davranışları izlenerek köpek sahibi tarafından eğitmenin pozitif eğitim yapıp yapmadığı belirlenmelidir.

Eğer yardım aldığınız köpek eğitmeni köpeğinize aşağıda belirttiğim şekilde davranıyorsa veya sizin köpeğinize böyle davranmanızı öneriyorsa o eğitmen pozitif köpek eğitimi yapmıyordur.

- Boğma, dikenli ve elektrik şok tasmalar kullanıyorsa.
- Boğma ve dikenli olmayan tasmalarla dahi köpeğinizi çekip, itip, bastırarak bazı davranışları öğretmeye çalışıyorsa.
- Köpeğinize bağırıyorsa.
- Köpeğinizi ensesinden veya başka bir yerinden tutup sarsıyor, silkeliyor, kaldırıp sertce yere bırakıyorsa, yere bastırıp onu hareketsiz bırakıyor veya gücü yetmezse kendi vücudu ile üzerine abanıp köpeği harekettsiz bırakmaya çalışıyorsa.
- Köpeğiinizin üstüne veya suratına kolonya, zincir veya benzeri şeyler atarak onun istenmeyen davranışını durdurmaya çalışıyorsa.
- Köpeğinizin ağzını elleriyle tutarak, sıkarak onun hareketsiz kalmasını sağlamaya çalışıyorsa.
- Üzerine atlayan köpeğinize diziyle vurmaya, itmeye çalışıyorsa.

Köpeğinize bu ve benzeri tarzda davranan eğitmen ile çalışmanızı hemen kesmeniz köpeğinizin psikolojisi ve gelecek yaşamını sağlıklı devam ettirebilmesi için çok önemlidir.

Köpek eğitmeniniz size süslü ve içinde çeşitli bilgiler olan web siteleri sunabilir, eğittiği çeşitli köpekleri referans olarak gösterebilir, size de ağzı laf yapıyorsa ikna edici konuşmalar yapabilir. Eğer pozitif köpek eğitminin ne olduğunu bilmiyorsanız bütün bunlara inanabilir köpeğinizi bu kişilere emanet edebilirsiniz. Unutmayın ki internet çok fazla yanlış ve zararlı bilgiye ulaşılabilen bir kaynak durumundadır. Ayrıca bazı köpekler yukarıda belirttiğim davranışların uygulanmasını tolere edebilirler ve eğitilebilir ya da eğitime yakın sonuç alınabilinir. Eğitmenin size bu yollarla eğittiği köpekleri referans olarak göstermesi onun pozitif eğitim yaptığının veya iyi bir eğitmen olduğunun, sizi doğru yönlendireceğinin göstergesi ve garantisi değildir.

Eğitmeniniz size pozitif köpek eğitiminin sadece bir safsatadan ibaret olduğunu veya her köpeğin pozitif eğitim ile eğitilemeyeceğini veya köpeğinizin karakterinin pozitif eğitime uygun olmadığını ve yukarıda belirttiğim ve benzeri davranışların köpeğinize uygulanması gerektiğini söyleyebilecekdir. Bunları belirten eğitmen ile iletişiminizi derhal kesip doğru kaynak aramaya başlamanız köpeğiniz için yapacağınız en büyük iyiliklerden biri olacakdır.

Bazı köpek eğitmenlerinin internet sitelerinde kendilerini davranış uzmanı olarak tanıttıklarını, istenmeyen davranışların terapisi gibi hizmetleri verdiklerini görürsünüz. Yurtdışında ve Türkiye'de köpek eğitmeni olmak için herhangi bir kurumdan eğitim alma mecburiyeti yoktur. Fakat hayvan davranış uzmanı (animal behaviorist) olmak için bir eğitim almak gerekmekdedir. Türkiye'de bu eğitimi verecek bir kurum yoktur ve veteriner hekimler dahil hiç kimse eğitimini almamışsa hayvan davranış uzmanı olamaz.