Köpek psikolojisi

Psikolojinin genel tanımı, insan ve hayvan davranışlarını, davranışın altında yatan her türlü olguyu, süreci de içine alarak inceleyen bilim dalı olarak yapılabilir.
Köpek davranışlarıyla ilgili olarak yapılan çalışmalar eskilere dayansa da devamlı olarak araştırmalar devam etmekte ve on yıl evvel inanılan ve doğru bilinen bazı bilgiler bugün geçerliliğini korumamaktadır.

Bir köpeğin beyninin nasıl çalıştığını, davranışlarını, tepkilerini, sosyal yaşamını bilmeden onu eğitebilmek, birlikte yaşamak, motive etmek, davranış problemlerini çözmek olanaksızdır. Günümüzde artık köpek davranışları öğrenilmeye başlanıldığından beri geçmişte bazı yanlışların yapıldığı anlaşılmışdır. Günümüz köpek psikolojisi ve köpek eğitimi köpeklerin davranışlarının düzeltilmesinde ve eğitilmesinde onlara zarar vermemeye ve yapılacak her uygulamanın insani olmasına dikkat etmektedir. .Bir hayvan ile ilgili araştırma, çalışma yapmak için öncelikle onu sevmeniz gereklidir.
Konrad Lorenz

Köpek sahibi köpeğinin eğitiminde mükemmelliğe ulaşmak yerine köpeği için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalıdır. Köpek eğitimi, köpek ile olan yaşamda köpeğin yaşam kalitesini arttırmak için yapılmalıdır. Köpeğin eğitimde zorlanması, cezalandırılması sahibine olan güvenini kaybetmesine, stres içinde olmasına sebep olacağından yaşam kalitesini düşürür.

Bizim bütün yaşamımız köpekler değildir, fakat köpekler yaşamımızı bütünleştirirler.
Roger Caras


 

KÖPEĞİNİZİN PATRONU DEĞİL ARKADAŞI OLUN

POZİTİF EĞİTİMCİ BOĞMA, DİKENLİ, ELEKTRİK ŞOK TASMASI KULLANMAZ. KÖPEĞİN LİDERİ OLMAK İÇİN ZOR KULLANMAZ, ONU CEZALANDIRMAZ, KÖPEKDEN ÖNCE KENDİSİNİN YEMESİ, KAPILARDAN ÖNCE KENDİSİNİN GEÇMESİ, KÖPEĞİN ÜZERİNE BASTIRIP HARAKETSİZ BIRAKARAK GÜYA KENDİSİNİN DOMİNAT OLDUĞUNU KÖPEĞE KANITLAMAK GİBİ SAÇMALIKLARI UYGULAMAZ.