Pozitif pekiştirme insan dahil bütün canlılar için geçerlidir. Bazı davranışlarımız bilerek veya bilmeyerek başkaları tarafından pekiştirildiği sürece o davranışlarımızı tekrarlama olasılığımız artmaktadır. Pozitif pekiştirme okullarda öğrenciler üzerinde ve otistik çocukların eğitiminde kullanılmaktadır. Ayrıca pozitif pekiştirmeyi herkes herkesin üzerinde deneyebilir ve kullanabilir.

Bir arkadaşınıza gittiğinizde size ikram ettiği elmalı keki çok iyi yaptığını, hiç böylesini yemediğiniz söylerseniz ve sizi tekrar davet ettiğinde gene aynı keki ikram ederse ve siz aynı övücü sözlerinize devam ederseniz, arkadaşınızın bundan sonraki davetlerinde size aynı keki yapma olasılığı artar ve muhtemelen her ziyaretinizde aynı keki yersiniz.
Benim yurtdışından mail-order ile ısmarladığım kitap, dergi vs.leri postacının apartmanın girişine bırakması üzerine kayboluyorlardı. Bir gün postacı iadeli taahütlü bir mektubu yukarıya getirdiğinde bir miktar para verdim, bu bir iki defa daha tekrarlandı daha sonra bana gelen bütün mektupları postacı yukarı kapıya getirmeye başladı. Benim yaptığım postacının yukarı çıkarak kendi kendine yaptığı işi para vererek pekiştirmem oldu. Yaptığı davranışı pekiştirilen postacı bu davranışına devam etmeye başladı. Pekiştireç olarakta parayı kullanmış oldum. Pozitif pekiştirec organizmanın sevdiği birşey olmak zorundadır. Burada insan konu olduğu için para onun sevdiği ve hoşlandığı bir pekiştirec olmuştur. Eğer köpek olsaydı bu yiyecek olabilirdi.

Pozitif pekiştirmeyi insanlar üzerinde kullanarak hayatınızı kolaylaştırabilir, onları istediğiniz doğrultuda, haberleri bile olmadan yönlendirebilirsiniz. Sizi sık aramayan bir arkadaşınız veya yakınınıza sizi telefonla aradığında ne kadar sevindiğinizi, onu çok özlediğinizi ve bunun gibi onun hoşuna gidecek şeyleri söylediğinizde onun sizi arama olasılığını arttırırsınız. Fakat aksini yaparsanız "neden aramıyorsun, sende ne biçim adamsın, insan aradabir arar" gibi sözler söylerseniz, bu sözler hoşuna gitmeyeceği için esasında onun sizi daha az aramasını sağlamış olursunuz.
Sınıfta el kaldırmadan konuşan bir öğrenciye öğretmen söz verirse ve birkaç defa tekrarlarsa bu öğrencinin artık el kaldırmadan konuşması, konuşmasına izin verildiği için pekiştirilmiş olur ve bu davranış devam eder gider. Fakat aksi yapılıp el kaldırmadığı zaman konuşması dinlenmezse ve el kaldırdığı zaman konuşmasına izin verilirse el kaldırması pekiştirilmiş olur ve öğrenci artık elini kaldırmadan konuşmak istemez.
Bunun gibi pozitif pekiştirmeleri siz işyerlerinizde de uygulayabilirsiniz. Örneğin yan masanızda çalışan arkadaşınız faxın yanına gidipte size ait olan faxları alıp size getirdiğinde onu memnun edici sözlerle teşekkür ederseniz ve bir kaç defa tekrarlarsanız artık arkadaşınız her faxın yanına gittiğinde size ait olanları da alıp getirecektir. Çünkü siz onun bu davranışını güzel sözlerle pekiştirmiş oldunuz.