Şartlandırılmış pekiştireç veya ikincil pekiştireç olan clicker sadece hayvanların eğitminde kullanılmamaktadır. Clicker günümüzde artık çeşitli sporlarda sporcuların eğitiminde, otistik çocuklar ile küçük yaştaki çocukların eğitiminde de kullanılmaktadır.

Pozitif pekiştirme ile insan olsun, hayvan olsun hangi canlıyı eğitmek istirseniz clicker veya benzeri bir şartlandırlılmış (ikincil) pekiştiriciyi kullanmanız mümkündür. İkincil pekiştireç doğru yapılan bir davranışın doğru yapıldığı anı belirten bir işaretleyicidir. Yalnız insan ile hayvan arasında şartlandırma değişik yapılabilir. Bir hayvanı ikincil pekiştiriciye şartlamak için yiyecek kullanırken insanda bunu ona söylemek ve ikincil pekiştricinin kendisine doğruları işaret edeceğini belirtmek yeterli olabilir. Bir insana konuşarak herşeyi anlatabildiğimiz halde hayvanlara anlatmanız imkansızdır. Fakat otistik çocuklar ve konuşma anlama zorluğu çeken çocuklarda hayvanların eğitmine benzeyen yöntemleri kullanmak mümkün olmaktadır.

Günümüzde TAG Teaching (Teaching with Acoustical Guidance) denilen yöntem özellikle bazı spor dallarında, küçük çocukların ve sorunlu çocukların eğitiminde kullanılmaktadır.
Çocuk veya sporcu click sesini duyduğu an doğru davranışı yaptığını bilmektedir. Örenğin bir balerine çalıştırıcısı ayağını çok kaldırdın veya az kaldırdın diye söylemektense balerinin ayağını tam istediği gibi kaldırdığında click sesini vermesi balerinin çalıştırcının ne demek istediğini çok daha doğru olarak anlamasına yaramaktadır. Ya da bir golf öğrencisine vücudunun doğru pozisyonlarında, topa doğru vuruşlarında verilen click sesi onun hatalarını çok çabuk düzeltmesine ve doğru vuruşları öğrenmesine neden olmaktadır. Bu öğretim sisteminde aynı zamanda çalıştırcıda fazla zaman ve güç harcamadan öğrencisini doğru olan davranışlarını clicker ile yakalayıp onun daha çabuk öğrenmesini sağlamakdadır.
TAG eğitim sistemi de diğer pozitif pekiştirme ile yapılan eğitmlerde olduğu gibi sadece doğru yapılan davranışları pekiştirip daha fazla yapılma olasılığını artırarak yanlışları dikkate almadan, ceza vermeden unutulmasını ve yapılmasının bırakılmasını sağlamakdadır.

TAG eğitimi ile ilgili detaylı bilgiyi http://tagteach.com/ sitesinden bulabilirsiniz.